Spoznajte hostiteľské rodiny

Každá rodina je jedinečná! Naše hostiteľské rodiny bývajú v celom USA a každá vedie iný spôsob života. Niektoré žijú v blízkosti veľkého mesta, zatiaľ čo iné žijú v malom meste. Jeden alebo obidvaja rodičia môžu pracovať. Vek a počet detí je v každej rodine iný. Jednu vec ale majú všetky rodiny spoločnú – je to potreba flexibilnej starostlivosti o deti a fakt, že sa chcete dozvedieť niečo o novej kultúre a zároveň učiť rodinu o tej svojej.

V žiari reflektorov: Obidvaja rodičia pracujú

Rodina Bauer v Massachusetts

Rodičia: Sheila a Andi
Deti: Elena (8) a Alex (5)
Hostiteľská rodina od: 2003
Súčasná au pair: Mirjam z Rakúska

Rodina Bauer doposiaľ hostila deväť au pair, a to od doby, čo ich dcéra Elena bola ešte nemluvňa. Všetky au pair prijali do svojej rodiny ako členov a považujú ich za svoje „netere“.

Au pair program funguje tak dobre vďaka svojej flexibilite. Môžeme sa na au pair spoľahnúť, že nám ráno pomôže vypraviť deti do školy a že ich poobede rovnako vyzdvihne. Jej rozvrh môže byť upravený tak, aby sa prispôsobil školskému roku a prázdninám. Tiež som radšej, že máme au pair, ktorá s deťmi môže tráviť popoludnie hraním, než aby deti boli v družine. Je dôležité, aby bolo jasné, aké každodenné požiadavky na au pair máte. Mali by ste jej poskytnúť písomný rozvrh s jasným zoznamom každodenných úloh.

Sme radi, že je au pair súčasťou nášho života - pre deti a dokonca aj ich priateľov a rodičov a je to šanca spojiť sa s našou au pair. A konečne, naše deti sú vďaka au pair vystavené vplyvu cudzích jazykov a odlišných kultúr, vďaka čomu majú lepšiu predstavu o svete.

V žiari reflektorov: Obidvaja rodičia pracujú

Rodina Newman v Colorade

Rodičia: Rachel a Brent
Deti: Mason (5) a Clayot (2,5)
Hostiteľská rodina od: 2008
Súčasná au pair: Luise z Nemecka

Hostiteľská mamina Rachel o svojej au pair Luise hovorí: „Luisa robí z nášho domu zábavné miesto pre deti a robí toho veľa aj nad rámec. Učiteľka v materskej škôlke mala čo robiť, aby sa prispôsobila požiadavkám školy. Takže Luisa hneď po príjazde začala syna doučovať. Učí ho podľa plánu a každý deň niečo iné. Pokrok bol vidieť počas niekoľkých týždňov. Syn sa teraz v škôlke cíti sebavedomejší.“

Program je pre nás skvelý, pretože nám poskytuje pri starostlivosti o deti flexibilitu. Niekedy nie je potreba, aby au pair pracovala ráno, ale naopak neskoro do večera. V škôlke toto urobiť nemôžete.

S au pair sa cítim omnoho pohodlnejšie, pretože tak môžem deťom umožniť, aby robili zábavné veci. Ďalším dôležitým aspektom je vzťah, ktorý si naše deti vytvorili predovšetkým s dvoma poslednými dievčatami. Stali sa súčasťou našej rodiny a som si istá, že budeme v kontakte do konca života. Je to skvelý spôsob, ako sa deti už v takom útlom veku dozvedia veľa vecí o cudzích kultúrach.

V žiari reflektorov: Rodina s viac než 3 deťmi

Rodina Rau vo Virgínií

Rodičia: Dariece a Charlie
Deti: John (15), Ian (14), Gannon (8), Jackson (6) a Kristian (4)
Hostiteľská rodina od: 2006
Súčasná au pair: Juliane z Nemecka

Hostiteľská mamina Dariece hovorí: „Juliane má 19 a správa sa ako 30ročná (v dobrom slova zmysle)! Je taká vyspelá a zodpovedná, že ju všetci odhadujú na staršiu. Je skvelým vzorom pre naše deti i pre ostatné au pair. Napríklad mi iné au pair hovoria, že ju majú veľmi radi a že som mala veľké šťastie. Úplne s nimi súhlasím!“

Moje deti sú v súčasnej dobe na štyroch rôznych školách a po vyučovaní majú krúžky. Medzi ich aktivity patrí napr. futbal, plávanie a iné športy, ale napríklad tiež skauting.

Môj život nie je taký stresujúci, pretože máme v živote ďalšiu osobu, ktorá nám pomáha. Juliane do našej domácnosti prináša vyspelého, ale hravého ducha. Bez au pair by naše deti nemohli robiť všetky aktivity, ktoré majú radi. Dodáva energiu nielen deťom, ale aj mne.

V žiari reflektorov: Rodina s jedným rodičom

Rodina Sekera v Illinois

Rodičia: Lori
Deti: Lucas (6), Courtney (4), Angela (1,5)
Hostiteľská rodina od: 2010
Súčasná au pair: Nina z Nemecka

Mať Ninu v našom dome je ako mať priateľa pre mňa i pre deti. Z počiatku to bolo ťažké, ale teraz už deti chcú, aby ich do postele ukladala ona. Nina sa nestará len o deti, ale zaujímajú ju aj ich problémy, pomáha im ich riešiť, hovorí s nimi o ich vývoji a plánuje deťom aktivity.

Z pohľadu bežného života slobodného rodiča je pre mňa au pair v dome niečo ako spolubývajúca. Zo začiatku som nechcela, aby mi au pair robila spoločnosť, ale s Ninou som sa niekoľkokrát rozprávala až do noci. Rozhodne to bola nečakaná výhoda získať priateľa na rodičovstvo a každodenný život.

V žiari reflektorov: Rozmanitá rodina

Rodina Sternburg z Massachusetts

Rodičia: Cheryl a Robert
Deti: Alex (10), Joshua (9), Amanda a Julia (1,5)
Hostiteľská rodina od: 2009
Súčasná au pair: Laura z Kolumbie

Rodina Sternburg hostila už tri au pair. Každé ráno pomáha au pair Cheryl vypraviť starších chlapcov do školy a stará sa o dvojčatá, než sa Alex a Joshua vrátia domov. Rodina sa spolieha na au pair 9 hodín denne od pondelka do piatku a au pair tak má väčšinou voľné víkendy. V okolí žije mnoho ďalších au pair, ktoré sa spolu priatelia.

„Niet pochýb o tom, že za posledné štyri mesiace Laura skutočne deti začala mať rada a chová sa k nim, ako by boli jej vlastné a naše deti zas majú radi ju. Naučila sa, ako vychádzať s odlišnými osobnosťami v dome a ako získavať skúsenosti. Ku všetkému má pozitívny prístup a vie, ako najlepšie zvládnuť všetky možné situácie. Mať rozmanitú rodinu môže byť zábavné, ale i časovo náročné. Ďalší pár rúk v dome zaisťuje, že úroveň napätia sa drží na minime.“