Spoznajte naše au pair

V našom programe Cultural Care pochádzajú au pair z viac než 20tich krajín z celého sveta a prichádzajú do rodín, ktoré žijú vo všetkých kútoch USA. Každá au pair začala svoje dobrodružstvo s cieľom zlepšiť si angličtinu, osobne sa rozvíjať a dozvedieť sa niečo o americkom živote po boku hostiteľskej rodiny.

Skúsenosti au pair sú odlišné, pretože každá au pair je jedinečná, ale zhodujú sa, že ročný pobyt v USA ako au pair im zmenil život. Presvedčte sa sami a prečítajte si príbehy au pair, ktoré Vám rozprávajú o tom, ako je pre nich program prínosný.

Michaela Jurčíková

Česká republika
Miesto pobytu: Massachusetts
Hostiteľská rodina: 4 deti

Mala som 16 rokov keď som prvýkrát počula o au pair programe. Ten nápad sa mi páčil hneď od začiatku. Jediné, čoho som sa obávala, bola moja úroveň angličtiny, ktorá podľa môjho názoru nebola taká vysoká, aby som mohla vycestovať do cudzej krajiny a existovať v nej. Bála som sa a chýbalo mi sebavedomie. Neverila som, že by som to mohla zvládnuť. Ale postupom času som si začala viac veriť. To som mala 21 rokov. V Českej republike som študovala cestovný ruch a chýbal mi ešte jeden rok. Cítila som, že by som pred štátnicami potrebovala získať ešte nejaké skúsenosti.

Môj odbor sa predsa týkal jazykov a cudzích krajín. Tak som na rok prerušila školu a začala si hľadať v USA rodinu. Prekvapilo ma, že to nezabralo veľa času (asi mesiac), než som si zavolala s prvou rodinou. Telefónny rozhovor bol pre mňa katastrofa. Naraz toľko angličtiny a ja som sa v tom strácala. Myslela som si, že ma odmietnu, ale neurobili to. Rodine som sa zapáčila, čo ma potešilo. Žila pri Bostone, mala 4 deti (dievčatá mali 5 a 6 a chlapci 9 a 11 rokov). Keď som sa s hostiteľskou rodinou zblížila, prezradili mi, že je to so všetkými au pair každý rok rovnaké. „Chúďatká, v prvých týždňoch vyzeráte vystrašene ako jeleň stojaci na ceste, ktorý náhle zbadá prichádzajúce auto.“ A mala pravdu. Keď som sa na schôdzke stretla s ďalšími au pair, mali v očiach presne ten pohľad. Tiež som bola na začiatku vystrašená, že to nezvládnem. Ďaleko od domova, v novej krajine, s novými ľuďmi, hovoriť len po anglicky... Nebola som jediná, kto bol ohromený a komu sa cnelo. Ale nikdy som na to nebola sama. V šesťčlennej rodine sa vždy nájde niekto, s kým si môžete pohovoriť. Moja hostiteľská rodina bola na mňa veľmi milá a so všetkým mi pomohla. Starala som sa o dobre vychované deti a po celý rok som sa s nimi nesmierne zabávala. Pochopila som, aké to je vychovávať štyri deti. A môžem povedať, že to rozhodne nie je jednoduché. Videla som, ako sa rodičia snažia vysporiadať sa s rodinným a pracovným životom, s účtami a sami so sebou. Videla som tiež veľký kus Kalifornie. Vyrazila som si na výlet k Niagarským vodopádom, letela som na Havaj a bola som niekoľkokrát v New Yorku. Zoznámila som sa s au pair z Českej republiky, sme stále kamarátky. Veľmi ma to obohatilo, aj keď priznávam, že to nebolo vždy ľahké. Každopádne, je to životná skúsenosť. Stojí pred vami výzva a vy sa buď môžete vzdať, alebo si povedať, že to zvládnete, a na konci pocítiť hrdosť. Počas celého roka spoznáte mnoho zaujímavých ľudí, nájdete si priateľov, získate šancu cestovať a naučíte sa jazyk. Prišla som ako dievča, ale odišla som ako žena. Po takýchto skúsenostiach viete, kto ste a čo chcete a čo nechcete. Po návrate domov som dokončila školu, začala pracovať a rozhodla sa vrátiť do USA. Myslím, že jedna moja časť si zvykla na americký spôsob života a vždy sa chcela vrátiť naspäť. A tak som sa vrátila späť do Bostonu a začala študovať na univerzite v Quincy, aby som sa mohla stať pestúnkou. Vždy, keď mi to rozvrh dovolil, navštevovala som svoju hostiteľskú rodinu. Vždy na mňa boli dobrí a ja viem, že tu pre mňa vždy budú, keby som ich potrebovala.

Madeleine Axelsson Berg

Dánsko
Miesto pobytu: New Jersey

Rozhodla som si predĺžiť si svoj au pair pobyt o ďalší rok. Dôvod bol jednoduchý, prosto som sa nemohla nabažiť USA. Bola to skvelá príležitosť, ako stráviť viac času so svojou milovanou hostiteľskou rodinou a ako naďalej spoznávať krajinu. Predĺžením au pair pobytu som získala viac času na cestovanie, štúdium a zblíženie s rodinou. Mohla som byť aj naďalej svedkom toho, ako deti rastú a vyvíjajú sa. A ako bonus som spoznala veľa nových priateľov a mohla aj naďalej prežívať svoj americký sen.

Daniela Christen

Švajčiarsko
Miesto pobytu: Maryland

Au pair rok odporúčam každému, kto rád pracuje s deťmi, chce si zlepšiť angličtinu a objaviť veľa nových miest. Dáva skvelú príležitosť spoznať ten pravý americký život. Keď sa človek musí postarať sám o seba, celkom rýchlo sa naučí byť samostatný a otvorený voči iným kultúram a názorom. K tomu samozrejme patrí aj spoznávanie a stretávanie sa s ľuďmi z celého sveta. Život v hostiteľskej rodine umožňuje získať kontakty na miestnych obyvateľov a prežiť veci, ktoré by ste ako turisti možno nikdy nevideli. Stráviť rok ako au pair je niečo veľmi špeciálne, nie vždy ľahké a predsa také vzrušujúce a odlišné, že o to človek nechce prísť, keď sa vracia späť domov.