Spoznajte miestnu podporu

Cultural Care Au Pair koordinátori starostlivosti o deti sú osobne k dispozícií au pair i rodinám a pomáhajú vytvárať vhodné výchovné prostredie. Tvrdo pracujú, aby rodiny a au pair získali čo najlepšie zážitky. A koordinátorov ich práca rovnako aj teší. Tu si môžete prečítať, čo Vám chcú povedať.

Karen, miestna koordinátorka v Illinois

V roku 2007 zorganizovala Karen v centre Chicaga prvú Cultural Care Au Pair hru Scavenger Hunt, ktorá sa stala každoročnou udalosťou. Teraz ju v Chicagu hrá viac než 200 au pair a 20 koordinátorov.

Za posledných osem rokov som pracovala s viac než sto au pair z Latinskej Ameriky, Južnej Európy, Austrálie a Južnej Afriky a s mnohými z nich som stále v kontakte prostredníctvom e-mailu alebo facebooku. Moja úloha koordinátora mi rozšírila pohľad na svet ďaleko za hranice mojich predstáv.

Pretože žijem v Lake Country celý svoj život a v tejto oblasti som od roku 1986, veľmi dobre to tu poznám. Viem, kde sú najlepšie miesta pre nábor nových a kvalitných hostiteľských rodín. Keď sa rodina zaujíma o au pair program, viem presne, kde žije, kam chodia deti do školy, kde pracujú rodičia a aký kostol rodina navštevuje. Je jednoduchšie vžiť sa do ich života v Lake Country. To a moje skúsenosti ako koordinátorky mi pomáhajú predstaviť potencionálnym rodinám výhody au pair programu, a zistiť, či by boli vhodné ako hostiteľské rodiny.

S dostatočným predstihom plánujem pravidelné mesačné schôdzky a vždy pozvem aj ostatných koordinátorov z oblasti. Stretnutia sú zábavné, zaujímavé a vždy rozoberáme aj dôležité bezpečnostné témy. Chodíme na bowling, podieľame sa na charitatívnych akciách, navštevujeme miestnu hasičskú stanicu a policajné oddelenie kvôli prezentáciám o bezpečnosti, pomáhame na miestnej Ace Hardware s umývaním áut v rámci charitatívneho projektu Kids First, chodievame na prechádzky na krásne miesta, zúčastňujeme sa hodín sebaobrany pre ženy, na Halloween sa preobliekame do kostýmov, v rámci prvej pomoci sa učíme resuscitácií, chodíme sa pozerať na vianočný stromček na námestí a niekedy len tak zájdeme na kávu alebo na pizzu. Na mojich stretávkach sa rozhodne budete zabávať a spoznáte nových priateľov.

Naučila som sa veľa o svete a rôznych kultúrach. Som veľmi rada že môžem byť svedkom postupného vývoja au pair behom celého pobytu. Je veľmi zaujímavé sledovať, ako zrejú, stavajú sa nezávislými, prispôsobujú sa inej kultúre a zabávajú sa. Na konci pobytu mi častokrát mnoho z nich hovorí, že sa zmenili k lepšiemu a sú radi, že sa rozhodli stať sa au pair a že získali jedinečné skúsenosti.
 

 


Maria, miestna koordinátorka v Connecticute

Maria, koordinátorka a zároveň bývalá au pair, je so svojou hostiteľskou rodinou stále v kontakte – aj po 25tich rokoch! Maria sa snaží vytvoriť pre ostatné au pair v jej skupine zázemie vedúce k úspešnému pobytu a názorne im ukazuje, ako každá z au pair môže dokázať svoje zainteresovanie do programu a nadšenie pre hostiteľskú rodinu.

Po ôsmych rokoch práce koordinátorky Cultural Care Au Pair som do programu zapálená rovnako, ako keď som v roku 1986 po prvýkrát prišla do USA ako au pair. Ako koordinátorka sa snažím úspešne začleniť au pair do americkej rodiny a kultúry a chcem, aby si vytvorili priateľské vzťahy na celý život nielen s rodinou.  

Práca koordinátora prináša celý rad povinností a najobľúbenejšou z nich je pomáhať rozvíjať silné vzťahy medzi mojimi au pair a hostiteľskými rodinami. Aby bolo možné zahájiť úspešnú integráciu, stretnem sa s hostiteľskou rodinou a au pair čo najskôr po príchode a presvedčím sa, že začali spoločne pracovať na budovaní silných vzťahov. Naďalej som s oboma stranami v blízkom kontakte a po celý čas ich podporujem.

Je dôležité, aby sa au pair vo svojom regióne navzájom priatelili. Preto sa každý utorok stretávame v miestnom Starbuckse a zdieľame svoje skúsenosti, aby sme sa navzájom spoznali. Pre au pair je nesmierne dôležité vytvoriť si širokú sieť priateľov. Au pair v mojej skupine majú v obľube stretávať sa v utorok večer a ja zas rada sledujem, ako si vytvárajú priateľstvá bez hraníc na celý život. Každý mesiac rada organizujem stretnutie au pair, čím do ich programu vnášam ďalšie kultúrne zážitky Moja skupina sa teší na výlety a akcie, ako je napríklad návšteva futbalového zápasu Yale–Harvard, hra Scavenger hunt v New Yorku, kanoe, laser game, letné kino, halloweenske zábavné parky, miestna požiarna stanica, oslava sviatku Dňa sv. Patrika a všetkými obľúbená každoročná karaoke noc!

Je pre mňa potešením viesť au pair a dohliadať na nich počas celého pobytu, ktorý väčšina z nich charakterizuje ako najlepší čas ich života, byť s nimi v kontakte po ich návrate domov a počúvať od nich, ako ich rok v zahraničí obohatil vo viac smeroch, než sa dá vôbec predstaviť.


Katrina, miestna koordinátorka v Massachusetts

Jej vlastnými slovami: Keď au pair príde na pobyt, čím viac ste ochotní dať, tým viac sa Vám toho vráti. Katrina je matkou teenagerov a sama au pair hostila. Už šestnásť rokov poskytuje svojim au pair skvelú podporu, a to pred programom, v jeho priebehu a po jeho skončení.

Som jeden z ľudí, ktorý bude Vašou miestnou podporou. Budem úzko spolupracovať ako s Vami, tak s hostiteľskou rodinou, aby bol Váš pobyt úspešný a aby ste si z USA odniesli len samé pozitívne skúsenosti. Je to krok dôvery, žiť s rodinou, s ktorou ste sa nikdy nestretli, ale nebudete v tom sami. Bude tu pre Vás miestny koordinátor, ako som ja, na ktorého sa budete môcť kedykoľvek obrátiť s akýmikoľvek otázkami alebo problémami, a tiež sa zoznámite s ďalšími au pair z Vášho okolia, aby ste získali nových priateľov a skúsenosti.

Mojou úlohou sú nábory hostiteľských rodín a pohovory, vďaka ktorým sa uistím, že sú pre tento program vhodnými adeptami. Musia byť oboznámení s pravidlami a vedieť, ako zaistiť, aby ste sa v rodine cítili vítaní, a ako Vás naučiť všetko, čo potrebujete vedieť o ich rodine a ich očakávaniach. Pohovory prebiehajú osobne, vždy si skontrolujem ich referencie a často s nimi kontrolujem prihlášky au pair, aby si vybrali niekoho, kto sa k nim bude perfektne hodiť.

Než odcestujete do USA, môžu byť zdrojom Vašich prípadných otázok odpovede cez e-mail, ktoré Vám môžu pomôcť s problémami, ktoré môžu nastať. Hneď, keď prídete, skontrolujem Vás, aby som sa uistila, že všetko prebieha v pohode. Taktiež sa počas prvých dvoch týždňov stretnem s rodinou na orientačnej schôdzke, aby sme znovu prešli programové zásady, študijné príležitosti, zdravotné poistenie a povinnosti vzťahujúce sa ku starostlivosti o deti, ktoré ste s rodinou prediskutovali. Počas celého pobytu mi môžete kedykoľvek zavolať, napísať e-mail alebo ma navštíviť osobne, a to v prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov, ak budete potrebovať pomoc s výberom kurzu alebo Vám napadne čokoľvek iné.

Práca au pair rozhodne nie je vždy ľahká, ale pokiaľ k veciam pristupujete pozitívne, pracujete tvrdo a je pre Vás hostiteľská rodina a starostlivosť o deti na prvom mieste, naskytne sa Vám príležitosť ku štúdiu, cestovaniu a nachádzaniu nových priateľov na celý život. Veľmi rada som svedkom toho, ako sa angličtina jednotlivých au pair zlepšuje a ako vyspelo a nezávisle sa prezentujú po pobyte. Vďaka tomu, že Vás tu privítam a podporujem Vás a povzbudzujem po celú dobu pobytu, si myslím, že vo Vašich krásnych zážitkoch a skúsenostiach hrám aspoň malú rolu!