Často kladené otázky

Zaujíma Vás, kedy budete môcť vycestovať, alebo čo sa stane, ak si nebudete rozumieť s hostiteľskou rodinou? Ponúkame Vám odpovede na niektoré najčastejšie kladené otázky. Ak medzi nimi nenájdete uspokojivú odpoveď, stačí nám napísať e-mail a my Vám obratom odpovieme!

Aký je rozdiel medzi "au pair" a "nanny", čiže pestúnkou?
Za ako dlho od podania žiadosti budem môcť vycestovať?
Môžem si vybrať, kde chcem žiť?
Čo vlastne "au pair" znamená?
Prijímate ako au pair i muža?
Čo keď už mám v USA vybranú hostiteľskú rodinu?
Môžem zmeniť rodinu v prípade, že spolu nebudeme vychádzať?
Koľko skúseností s deťmi potrebujem?
Ako môžem spoznať nových kamarátov?
Ešte nemám vodičský preukaz. Je aj tak možné sa prihlásiť?
Budem mať možnosť študovať?

Aký je rozdiel medzi „au pair“ a „nanny“,čiže, pestúnkou?

V mnohých anglicky hovoriacich krajinách sa oba pojmy používajú na označenie osoby, ktorá sa stará o deti keď sú rodičia v práci. Oba pojmy však majú mierne odlišné významy. Au pair vo francúzštine znamená „rovná sa“ – au pair žije v domácnosti v rovnakých podmienkach ako hostiteľská rodina, aj keď je zamestnancom. Za normálnych okolností pochádza au pair z odlišnej krajiny. Hostiteľská rodina a au pair majú záujem niečo sa o sebe prostredníctvom kultúrnej výmeny dozvedieť. Napríklad o zvykoch a životnom štýle oboch krajín. Au pair musí mať skúsenosti so starostlivosťou o deti, ale nepotrebuje oficiálnu kvalifikáciu. Nanny, čiže pestúnka, obvykle študovala v tomto odbore a získala oficiálnu kvalifikáciu. Pestúnka nemusí nutne bývať s rodinou a často sa stará o domácnosť vo väčšej miere ako au pair. Podľa vízových predpisov je nutné, aby au pair v USA bol/a veku od 18 do 26 rokov. Pestúnka môže pracovať vo veku od 26 do 60 rokov. Pre pestúnku je obvykle starostlivosť o deti kariérou, au pair chce spoznať novú krajinu a kultúru počas študentských rokov alebo pred začiatkom kariérneho života.

Za ako dlho od podania žiadosti budem môcť vycestovať?

V ideálnom prípade budeme potrebovať niekoľko mesiacov na spracovanie Vašej prihlášky, nájdenie vhodnej hostiteľskej rodiny a prípravu na Váš au pair pobyt. Ak chcete vycestovať skôr, budeme pracovať tak rýchlo, ako to len bude možné, aby sme Vám vyhoveli. Ak sa neponáhľate, môžete podať prihlášku až so šesťmesačným predstihom.

Môžem si vybrať, kde chcem žiť?

Našou prioritou je umiestniť Vás do rodiny, s ktorou sa najlepšie zhodnete bez ohľadu na destináciu, nemôžeme zaručiť, že budete umiestnený do konkrétnej časti USA. Od kandidátov je preto požadovaná flexibilita ohľadom miesto umiestnenia. Základom úspešného au pair pobytu nie je miesto, ale tá správna hostiteľská rodina, v ktorej budete šťastný.


Čo vlastne "au pair" znamená?

Slovo pochádza z francúzštiny a znamená "na rovnakej úrovni" alebo "rovná sa". Ako au pair budete privítaní v americkej rodine, pomôžete so starostlivosťou o deti a zároveň sa ponoríte do novej kultúry. Budete pracovať až 45 hodín týždenne, počas ktorých budete pomáhať deťom vo všetkých aspektoch: s prípravou do školy, budete ich voziť na voľnočasové aktivity, robiť s nimi domáce úlohy a čítať im rozprávky na dobrú noc. Je dôležité nezanedbávať fakt, že každá rodina je unikátna rovnako ako Vy.


Prijímate ako au pair i muža?

Muži sú vítaní, v skutočnosti niektoré hostiteľské rodiny preferujú ako au pair muža. Rovnako ako u žien sa budeme snažiť umiestniť Vás do rodiny, ktorá Vám bude vyhovovať najviac.

Môžem zmeniť rodinu v prípade, že spolu nebudeme vychádzať?

Našou prioritou číslo jeden je, aby ste spolu s rodinou zažili skvelý čas. Mali by ste sebe aj rodine poskytnúť dostatok času na to, aby ste sa navzájom spoznali. Samozrejme, môže sa stať, že si s rodinou nebudete rozumieť. Ak táto situácia nastane, Cultural Care Au Pair sa bude snažiť nájsť najlepšie riešenie pre obe strany.

Koľko skúseností s deťmi potrebujem?

Pred odchodom by ste mali mať aspoň 200 hodín skúseností so starostlivosťou o dieťa z nedávnej doby. Čím viac skúseností máte, tým sebavedomejší budete a naskytne sa Vám tak väčšia šanca na prijatie do programu. Skúsenosti s deťmi sú pre naše hostiteľské rodiny pri výbere au pair prioritou. Preto všetkým odporúčame, aby pred odchodom získali čo najviac skúseností.

Ako môžem spoznať nových kamarátov?

Naskytne sa Vám mnoho príležitostí spoznať nových kamarátov. Prvých päť dní v USA strávite na výcvikovej škole Au Pair v New Yorku, kde sa zoznámite s au pair z celého sveta. Dostanete zoznam ostatných au pair z rovnakej oblasti, s ktorými sa budete každý mesiac stretávať na stretnutiach organizovaných miestnymi zástupcami. Kurz, ktorý si vyberiete na štúdium na miestnej univerzite, Vám rovnako poskytne príležitosť na zoznámenie. Navyše sa budete môcť zoznámiť s novými ľuďmi prostredníctvom hostiteľskej rodiny.

Ešte nemám vodičský preukaz. Je aj tak možné sa prihlásiť?

Jednou z požiadaviek programu je, že všetci au pair musia byť držiteľmi platného vodičského preukazu (prijateľný je dočasný preukaz). Nemôžeme prijať Vašu prihlášku, kým nezložíte skúšky. Prosíme, pokračujte vo vypĺňaní prihlášky, aby sme Vás mohli do programu zaradiť, hneď ako skúšky zložíte. Z bezpečnostných dôvodov je dôležité, aby ste boli skúsení a zodpovední vodiči, aby ste sa cítili pri šoférovaní v USA pohodlne.

Budem mať možnosť študovať?

Súčasťou programu au pair podľa predpisov vlády Spojených štátov je, že sa au pair musia počas svojho pobytu v Amerike zapísať do študijného programu. Je to pre au pair skvelá príležitosť, ako sa stretnúť s ľuďmi rovnakého veku a zároveň študovať niečo, čo by mohlo byť užitočné pre budúci život i kariéru. Bývalí Cultural Care Au Pair absolvovali predmety, ako sú počítačové kurzy, americká kultúra, cudzie jazyky alebo napríklad kurzy zaoberajúce sa starostlivosťou o dieťa.